دفترخانه عشق
.:: یادمان باشد وقتی ابوبکر نوشت: (ولیکم بعدی عمر) کسی «ولی» را به معنای دوست نگرفت! ::. 
قالب وبلاگ
تبلیغات
نظر سنجی
کدام موضوع وبلاگ را بیشتر می پسندید؟ (میتوانید همزمان چند رای بدهید)


سوال: در روایتی آمده هر پرچمی قبل از قیام آن حضرت برافراشته شود پرچم طاغوت است، توضیح این روایت به چه نحوی است؟

کل رایه ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاغوت یعبد من دون اللهجواب: از جمله روایاتی که بر عدم مشروعیت تشکیل حکومت در عصر غیبت مورد احتجاج برخی شده است، روایاتی است که به ظاهر قیام مسلحانه را پیش از ظهور مهدی«علیه السلام»منع می کنند و تاکید دارند که این گونه قیامها به ثمر نمی رسند. روایات یاد شده را شیخ حر عاملی در «وسائل الشیعه» و محدث نوری در «مستدرک الوسائل» گرد آورنده اند.

یکی از این روایات روایتی از امام صادق«علیه السلام»است که آن حضرت فرمودند:

«کل رایه ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاغوت یعبد من دون الله»[1].


.

هر پرچمی پیش از قیام قائم بر افراشته شود، صاحب آن طاغوتی است که در برابر خدا پرستش می شود.همچنین در روایتی دیگر امام باقر «علیه السلام»فرمودند:«هر پرچمی پیش از پرچم مهدی«علیه السلام»بلند شود، پرچمدار آن ظاغوت است.»[2]

 

نقد و بررسی

بر افراشتن پرچم، کنایه از اعلان جنگ با نظام حاکم و تلاش برای تأسیس ‍ حکومت جدید است.

«طاغوت» یعنی انسانی که به حدود الهی تجاوز کرده و می خواهد که مردم حاکمیت او را در برابر حاکمیت خداوند بپذیرند.

واژه «طاغوت» و جمله: «یعبد من دون الله» در دو حدیث فوق، به خوبی بیانگر آن است که مقصود از «پرچم بر افراشته شده پیش از قیام قائم» پرچمی است که در مقابل خدا و رسول و امام «علیه السلام»برافراشته گردد و برافرازنده در مقابل حکومت خدا حکومتی تأسیس کند و در پی آن باشد که به خواسته های خود، جامه عمل، بپوشاند. بنابراین، نمی توان شخص صالحی که برای حاکمیت دین، قیام و اقدام کرده، طاغوت خواند؛ زیرا در این صورت، چنین پرچمی، نه تنها در مقابل پرچم قائم برافراشت نشده که در مسیر و طریق و جهت او خواهد بود.

بر این سخن گواه از سخن معصوم داریم، از جمله:

امام محمد باقر «علیه السلام» می فرماید:

«و انه لیس من احد یدعو الی ان یخرج الدجال الا و سیجد من یبایعه و من رفع رایه ضلاله فصاحبها طاغوت.»[3]

هیچ کس مردم را تا خروج دجال فرا نمی خواند، مگر این که افرادی یافت می شوند که با او بیعت کنند. هر کس پرچم گمراهی برافراشت، صاحب آن طاغوت است.

در این روایت، امام«علیه السلام»با قید «ضلالت» برای «رایة» آن قیام کننده ای را طاغوت خوانده است که پرچم گمراهی برافرازد.

مؤ ید دیگر، صحیحه «عیص بن قاسم» است. امام «علیه السلام» در این روایت قیامها را به دو دسته تقسیم می فرماید:

قیامهایی که جلوداران آنها به خود دعوت می کنند.

قیامهایی که برای مقابله با باطل و اقامه حق صورت می گیرد.

امام «علیه السلام» قیامهای دسته دوم را تأیید می کند و قیام «زیدبن علی» و مانند وی را از این نوع می داند و به پیروان خود هشدار می دهد که هر قیامی را به قیام زید قیاس نکنند، تا به گمراهی دچار نشوند:

«هنگامی که کسی برای قیام به سوی شما آمد، توجه کنید که برای چه هدفی قیام می کنید. نگویید که زید هم خروج کرد. زید، مردی عالم و راست گفتار بود. او، هرگز شما را به سوی ریاست و حاکمیت خویش ‍ دعوت نکرد، بلکه به آنچه رضای آل محمد «صلی الله علیه و آله» است، فرا خواند. و اگر پیروز می شد، به عهد خود وفا می کرد، او، برای شکستن قدرت طاغوتی بنی امیه قیام کرد؛ اما آن که امروز قیام کرده است (محمد بن عبدالله) شما را به چیز دیگر می خواند. ما شهادت می دهیم که به دعوت او راضی نیستیم. او امروز، از ما پیروی نمی کند، تا چه رسد به روزی که پرچمها برای او بسته شود.»[4]

در روایات بالا، امام «علیه السلام» قیام زیدبن علی«علیه السلام» و مانند او را که داعی به حق هستند، تأیید می کند و قیامهای اشخاصی چون: محمد بن عبدالله[5] ، که مردم را به خود فرا می خوانند، محکوم می کند.

گواه دیگر این که: ائمه«علیهم السلام» قیام حسین بن علی، شهید فخ را که در زمان حکومت هادی، برادر هارون الرشید، انجام گرفته تأیید کرده اند.

بنابراین، قیام زیدبن علی و شهید فخ و نهضتهایی از این دست را، نمی توان از نمونه های طاغوت شمرد.

 

افزون بر اینها، اگر با استناد به این روایات، هر گونه قیام و نهضتی را محکوم و غیر مشروع بدانیم، این گونه برداشت، با روایات جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و همچنین با سیره پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ائمه معصومین«علیهم السلام» تعارض دارد و در مقام تعارض، باید از این روایات صرف نظر کرد.

 

همچنین روایاتی وجود دارد که پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ائمه«علیهم السلام» به برخی از قیامهای پیش از قیام قائم «علیه السلام» اشاره نموده اند و آنها را تأیید کرده اند.[6]

با توجه به مطالب فوق، معنای حدیث این است که:

هر پرچمی پیش از قیام قائم بر افراشت شود و رهبر آن مردم را به سوی خود فرا خواند، صاحب این چنین پرچمی، طاغوت است.

اما اگر شخص صالحی در دوره غیبت قیام کند، به نیابت از امام«علیه السلام»و تشکیل حکومت دهد، بدون تردید، مشمول این روایات نخواهد بود.

 

 [1] . «کافی»، کلینی،ج8،ص296؛ وسائل الشیعه،ج15،ص53.

[2] . «مستدرک الوسائل» ج 11: 34.

[3] . «فروع الکافی»، کلینی، ج 8: 297 حدیث 456، دارالتعارف، بیروت.

[4] . «وسائل الشیعه»، ج15،ص50؛ ح( 19964 )، محمد بن یعقوب ، عن علی بن إبراهیم ، عن أبیه ، عن صفوان بن یحیى ، عن عیص بن القاسم قال سمعت أبا عبد الله ( علیه السلام ) یقول : علیكم بتقوى الله وحده لا شریك له وانظروا لأنفسكم ، فوالله إن الرجل لیكون له الغنم فیها الراعی ، فإذا وجد رجلا هو أعلم بغنمه من الذی هو فیها یخرجه ویجئ بذلك الرجل الذی هو أعلم بغنمه من الذی كان فیها ، والله لو كانت لأحدكم نفسان یقاتل بواحدة یجرب بها ثم كانت الأخرى باقیة تعمل على ما قد استبان لها ، ولكن له نفس واحدة إذا ذهبت فقد والله ذهبت التوبة فأنتم أحق أن تختاروا لأنفسكم ، إن أتاكم آت منا فانظروا على ای شئ تخرجون ، ولا تقولوا خرج زید ، فان زیدا كان عالما وكان صدوقا ولم یدعكم إلى نفسه ، وإنما دعاكم إلى الرضا من آل محمد ( صلى الله علیه وآله ) ولو ظهر لوفى بما دعاكم إلیه إنما خرج إلى سلطان مجتمع لینقضه ، فالخارج منا الیوم إلى ای شئ یدعوكم إلى الرضا من آل محمد ( صلى الله علیه وآله وسلم ) فنحن نشهدكم انا لسنا نرضى به وهو یعصینا الیوم ولیس معه أحد ، وهو إذا كانت الرایات والألویة أجدر أن لا یسمع منا إلا من اجتمعت بنو فاطمة معه ، فوالله ما صاحبكم إلا من اجتمعوا علیه إذا كان رجب فاقبلوا على اسم الله ، وإن أحببتم أن تتأخروا إلى شعبان فلا ضیر ، وإن أحببتم أن تصوموا فی أهالیكم فلعل ذلك یكون أقوى لكم ، وكفاكم بالسفیانی علامة.

[5] . «مقاتل الطالبین»، ابی الفرج اصفهانی، 157 - 165؛ «بحار الانوار»، ج 47: 277؛ «اصول کافی»، ج 1: 363 - 367.

[6] . «بحارالانوار»، ج 52: 243، «کتاب الغیبة» نعمانی: 256، 273


[ دوشنبه 2 مرداد 1391 ] [ 01:55 ق.ظ ] [ اویس عالمی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
تبلیغات
یادمان باشد...


.::باتمام وجود گناه کردیم اما نه گناهانمان را فاش کرد،نه نعمت هایش را از ما گرفت،اگر اطاعتش کنیم چه میکند؟!::.

آمار دفترخانه
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تبلیغات
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو