دفترخانه عشق
.:: یادمان باشد وقتی ابوبکر نوشت: (ولیکم بعدی عمر) کسی «ولی» را به معنای دوست نگرفت! ::. 
قالب وبلاگ
تبلیغات
نظر سنجی
کدام موضوع وبلاگ را بیشتر می پسندید؟ (میتوانید همزمان چند رای بدهید)


افسردگی در زنان دو برابر مردان است اما نكته‌ای كه وجود دارد این است كه وقتی افسردگی مردانه می‌شود و پدر خانواده در غم فرو می‌رود، زندگی از نظر اعضای خانواده بی‌رنگ می‌شود و می‌توان گفت افسردگی پدر بر زندگی كل خانواده سایه می‌افكند و به نوعی شادی از زندگی رخت بر می‌بندد.


مرد ناراحت

افسردگی علائم بسیار متفاوت و پراكنده‌ای دارد و معمولا تشخیص آن در عین این‌كه خیلی شایع است، ممكن است كمی سخت باشد و افراد نسبت به این بیماری بی‌توجهی كنند.

نكته‌ای كه در مورد افسردگی در مردان وجود دارد این است كه طول مدت این بیماری در آقایان سخت‌تر و طولانی‌تر است، حال آن‌كه این بیماری در خانم‌ها خیلی بهتر و زودتر فروكش می‌كند و كنترل می‌شود. تفاوت دیگری كه در این بیماری بین مردان و زنان وجود دارد این است كه مردان بسختی به دكتر مراجعه می‌كنند.

 

دكتر علیرضا ظهیرالدین، روانپزشك عضو هیات علمی دانشگاه و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی دراین‌باره می‌گوید: اگر بخواهیم تفاوتی میان افسردگی زنان و مردان بگذاریم، در رابطه با بیماری تفاوت وجود ندارد اما در درمان بیماری نكاتی متفاوت وجود دارد. آقایانی كه افسرده می‌شوند درمانشان خیلی سخت‌تر و طولانی‌تر است، حال آن‌كه خانم‌ها خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به درمان جواب می‌دهند. آقایان معمولا به علت خود درمانی‌هایی كه می‌كنند، بیماری‌شان مزمن می‌شود؛ در واقع پروسه درمان طولانی‌تر خواهد شد.

 

اگر فرد در محل كارش نیز تحت فشار باشد مطمئنا دچار افسردگی می‌شود. به طور كلی هر فردی اگر در شرایطی قرار بگیرد كه احساس تحقیر و سرزنش نماید مستعد به افسردگی است.

 

درباره مدیریت به توافق برسید

این عضو هیات علمی دانشگاه در مورد این‌كه پایین آمدن جایگاه مدیریتی در مردان سبب افسردگی شده است نظر مثبتی ندارد و می‌گوید: درست است در خانواده‌هایی كه مرد تصمیم‌گیرنده و مدیر منزل بوده و حال مدیریت از او گرفته شده است، همراه با احساس ناتوانی، همراه با احساس تحقیر باشد، ممكن است كه ایجاد ناراحتی و افسردگی نماید ولی اگر افراد به توافق و تفكیك وظایف برسند معمولا افسردگی ایجاد نمی‌شود.

 

اگر فرد در محل كارش نیز تحت فشار باشد مطمئنا دچار افسردگی می‌شود. به طور كلی هر فردی اگر در شرایطی قرار بگیرد كه احساس تحقیر و سرزنش نماید مستعد به افسردگی است.

افسردگی و راههای غلبه بر آن

استرس شغلی

امروزه با توجه به نیاز مادی خانواده‌ها اضافه كاری یكی از راه‌هایی است كه مردان جهت افزایش توان مالی برای تامین زندگی آن را پذیرفته‌اند و در كنار این امر از استرس‌های خاص رنج می‌برند.

 

دكتر ظهیرالدین در این خصوص می‌گوید: استرس‌ها و فشارهای شغلی كه می‌توانند به سیستم عصبی فشار بیاورند و سیستم عصبی را از حالت تعادل خارج نمایند، در ابتدا ممكن است به صورت اضطراب یا افسردگی خود را نشان دهند. این امر مختص به افزایش زمان كار نیست بلكه مربوط به وجود استرس‌های طولانی، یعنی فشارهایی است كه از محیط به فرد وارد می‌شود. اگر این فشارهای عصبی طولانی باشد سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث اختلال در عملكرد آن می‌شود.

 

به گفته وی كار زیاد، صداهای بیش از حد، تصاویر و صحنه‌های ناراحت‌كننده طولانی و هر عاملی كه مغز را تحت تاثیر قرار دهد و موجب فعالیت بیش از حد مغز باشد ممكن است باعث اختلال در عملكرد شود كه یكی از این حالات ا‌ختلالات افسردگی است.

 

كاهش میل جنسی از علائم افسردگی

یكی از علائم افسردگی كاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی است و زمانی كه درمان بیماری صورت گیرد خود به خود برطرف می‌شود. گاهی اوقات برعكس، فرد به خاطر این‌كه تحت فشار‌های جنسی است و شرایط خاصی در خانواده‌اش است نمی‌تواند از این جهت احساس راحتی داشته باشد و مجبور است كه خودش را تحت كنترل و فشار قرار دهد. در واقع هر گاه فرد در محیط استرس طولانی مدت داشته باشد و تحت فشار باشد به سیستم عصبی وی آسیب وارد خواهد شد.

 

وی می‌گوید: مسائل جنسی هم یكی از آن فشارهاست كه وقتی براحتی و خوبی تامین نشود فشار ایجاد می‌كند. هم در آقایان و هم در خانم‌ها فشار طولانی مدت ممكن است باعث اضطراب و افسردگی در افراد شود. تستسترونی كه در تمام موجودات نر وجود دارد بیشتر در پرخاشگری دخالت دارد و افراد به خاطر وجود آن هورمون پرخاشگر و عصبی‌تر می‌شوند.

خانم‌هایی كه با مردان افسرده زندگی می‌كنند، شوهرانشان را با ملایمت و رفتار مناسبی راضی نمایند و به عنوان مشاوره به نزد روانپزشك یا مشاور مراجعه كنند تا با مشاوره كم‌كم از لحاظ شناختی دیدگاه شان اصلاح شود.

به پزشك مراجعه كنید

این روان‌شناس توصیه می‌كند: در بهترین حالت، خانم‌هایی كه با مردان افسرده زندگی می‌كنند، شوهرانشان را با ملایمت و رفتار مناسبی راضی نمایند و به عنوان مشاوره به نزد روانپزشك یا مشاور مراجعه كنند تا با مشاوره كم‌كم از لحاظ شناختی دیدگاه شان اصلاح شود. فر