دفترخانه عشق
.:: یادمان باشد وقتی ابوبکر نوشت: (ولیکم بعدی عمر) کسی «ولی» را به معنای دوست نگرفت! ::. 
قالب وبلاگ
تبلیغات
نظر سنجی
کدام موضوع وبلاگ را بیشتر می پسندید؟ (میتوانید همزمان چند رای بدهید)


عشق با طعم‌ كاغذ‌ كادو


هدیه یعنی تكه‌ای از عشق آدم‌ها كه در یك شیء خلاصه‌اش می‌كنند و آن را به دیگری می‌دهند تا با دیدنش، به یادشان بیاورد. هدیه دادن یكی از روش‌های قوی‌تر كردن پیوند عاطفی با انسان‌های دیگر است كه باعث عمیق‌تر شدن رابطه صمیمانه میان آنها می‌شود .


هدیه

 

هدیه دادن در هر جامعه‌ای تابع عرف‌هایی خاص است،‌این كار هم مثل هر رفتار انسانی دیگری تابع اصول و قواعدی مشخص است كه تقریبا همه مردم دنیا‌ آنها را باور دارند و ممكن است بی‌توجهی به آنها تاثیر مثبت هدیه را، از ‌بین ببرد و حتی باعث رنجش خاطر طرف مقابل شود.

اما یکسری قواعد کلی در هدیه دادن است که بهتر است هنگام دادن هدیه آنرا در نظر بگیرید:

 

بنجل به مردم قالب نكنید

پیراهن كهنه‌ای دارید كه زیر بغل‌هایش بوی عرق گرفته و دور یقه‌اش هم چرك شده است، همان را با پس مانده كاغذ كادوهای هدیه‌هایی كه پیشتر برایتان آورده‌اند، بسته‌بندی می‌كنید و هدیه می‌كنید به صمیمی‌ترین دوستتان به این خیال كه حالی‌اش نیست؟

چرا فكر می‌كنید دیگران از ضریب هوشی پایین‌تری نسبت به خودتان برخوردارند؟ چرا خیال می‌كنید چیزهایی را تشخیص می‌دهید كه بقیه به عقلشان نمی‌رسد؟

آنها هم اگر پارچه‌ای را بوكنند می‌فهمند مستعمل است یا نه، آنها هم از روی زدگی‌های روی اشیاء به آسانی‌متوجه می شوند این وسایل پیشتر استفاده شده‌اند، آنها هم می‌فهمند رنگ جیغ هدیه‌ای كه بهشان داده‌اید موردپسند خودتان نبوده است و بنابراین چطور می‌توانسته‌اید آن را برای هدیه دادن به كسی كه دوستش دارید، انتخاب كنید و... .

این طور وقت‌هاست كه هدیه تاثیری ‌منفی می‌گذارد و رفیقتان هر بار به آن نگاه می‌كند، لجش می‌گیرد و دندان قروچه می‌رود.

به سن و سال توجه كنید

سایه چشم شبرنگی اكلیلی برای تبریك عید به مادربزرگ؟! چرخ گوشت اعلا برای سیسمونی نوزاد همسایه ؟! مجسمه گچی چخوف برای تولد خواهرزاده 12 ساله! شلوارك برای تبریك روز معلم؟! هدیه علاوه بر زیبایی باید با سن آدم‌ها و موقعیت اجتماعی‌شان جور باشد. سن و سال آدم ها، بر علایقشان تاثیر می‌گذارد. مگر نه این كه بعضی از دلبستگی‌های 10 سال پیشتان، امروز در نظرتان مضحك هستند؟ همین ماجرا ثابت می‌كند گذشت سال‌ها گرایش‌هایتان را عوض كرده است و این اصل درباره دیگران هم صادق است.به این ترتیب وقتی قصد می‌كنید برای كسی كوچك‌تر یا بزرگ‌تر از خودتان هدیه بخرید،‌ از دریچه چشم كسی با سن و سال او، هدیه را انتخاب كنید.

هدیه‌های گرانبها چه برای هدیه‌گیرنده و چه برای هدیه‌دهنده مضراتی دارند؛ ‌وقتی از كسی هدیه‌ای گرانقیمت می‌گیرید‌ باید برای خرید هدیه‌ای تقریبا با همان ارزش مادی و جبران این لطف برنامه‌ریزی كنید.

هدیه‌گیرنده را بشناسید

مردی عادت داشت هر سال در سالگرد ازدواجشان برای زنش یك دسته گل مریم بخرد، از بد حادثه هر وقت آنها می‌خواستند این مراسم را جشن بگیرند، زن دچار میگرن می‌شد و ترجیح می‌داد در اتاقی تاریك استراحت كند.

40 سال این ماجرا تكرار شد، مرد 40 بار مریم گرفت و زن 40 بار دچار حمله‌های میگرنی شد و در رختخواب افتاد تا این كه پس از این مدت طولانی بالاخره زن به زبان آمد و با شرم گفت او از كودكی به بوی تند گل مریم حساسیت داشته است، اما نمی‌خواسته دل مرد را بشكند و به همین دلیل در هر سالگرد ازدواج، گل‌ها را از او پذیرفته است.

اگر مرد حساسیت‌های همسرش را شناسایی كرده بود یا اگر زن با احترام مشكلش را می‌گفت ، شاید 40 سالگرد ازدواج  آنها، باشكوه‌تر برگزار می‌شدند، امااشكال اینجاست كه ما همه چیز را با سلایق خودمان می‌سنجیم و بس!

 

هدیه‌های گرانبها چه برای هدیه‌گیرنده و چه برای هدیه‌دهنده مضراتی دارند؛ ‌وقتی از كسی هدیه‌ای گرانقیمت می‌گیرید‌ باید برای خرید هدیه‌ای تقریبا با همان ارزش مادی و جبران این لطف برنامه‌ریزی كنید.

بعضی از مردم نسبت به بو‌ یا رنگ خاصی حساسیت دارند بعضی‌ها هم خرافاتی هستند و هدیه گرفتن برخی اشیاء را بد شگون می‌دانند؛ مثلا كسانی هدیه دادان گل زرد را نشانه خوبی نمی‌دانند، كسانی هم می‌گویند در اولین آشنایی اگر عاشقی به معشوقش عطر هدیه بدهد كارشان سرانجام به جدایی می‌كشد، بعضی‌ها هم می‌گویند لباس مشكی هدیه دادن معنای خوبی ندارد.

هرچند این باورها خرافات محسوب می‌شوند، اما اگر می‌خواهید طرف مقابل از هدیه‌تان شاد شود ناچارید به‌ آنها‌ عمل كنید، حتی اگر خلاف میلتان باشد.

جایزه، کادو

هدیه‌های ماندگار، هدیه‌های فانی

هدیه‌هایی وجود دارند كه یك عمر باقی می‌مانند و در نقطه مقابل هدیه‌هایی هستند كه یكی دو روز یا حتی یكی دو ساعت بیشتر دوام نمی‌اورند. بگذارید از گروه اول مثالی بزنم.

چندی پیش بانویی نیكوكار قصد داشت به موسسه خیریه‌ای مربوط به نابینایان هدیه‌ای بدهد. او نظر خیلی‌ها را جویا شد، بعضی‌ها پیشنهاد دادند شیرینی یا خوراكی‌های دیگری از این دست به آن مركز هدیه دهد، اما او پس از مدتی تامل هدیه‌ای كاملا متفاوت انتخاب كرد، سرمایه‌اش را صرف خرید چندین قران با خط بریل كرد و حالا پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم وقتی نابینایان آن مركز، قرآن می‌خوانند به خاطر می‌آورند و برایش دعا می‌كنند.

چیزی شبیه به همین ماجرا درباره عروس و داماد جوان هم تكرار شده است. آنها در كارت عروسی‌شان از بستگان خواسته بودند برای آنها گل نیاورند بلكه مبلغ آن را به عنوان هدیه‌ای از طرف آن دو نفر به یكی از موسسه‌های حمایت از كودكان سرطانی تقدیم كنند.

ما نمی‌گوییم كه شیرینی یا اقلامی از این دست هدیه‌های مناسبی نیست، بلكه این نوع هدیه‌ها در تحكیم روابط با دوستان و اقوام واقعا مهم هستند و اتفاقا هدیه‌های جذابی به حساب می‌آیند، اما معتقدیم این نوع هدیه‌ها بجز در موارد خاص، معمولا چندان به یاد ماندنی نیستند چون آنقدر‌ها دوام نمی‌آورند، در حالی كه یك كتاب یا محصول فرهنگی دیگر می‌تواند تا سال‌ها، صاحبش را یاد شما بیندازد.

 

در هدیه‌هایتان عشق بدمید

هدیه به خودی خود بخشی از احساسات مثبت شما را نسبت طرف مقابل نشان می‌دهد، اما این دلیل نمی‌شود عشقتان را در ظاهر آن آشكار نكنید. نوع كاغذ كادویی كه انتخاب می‌كنیم، شكل بسته‌بندی و مهم‌تر از آن متنی كه ضمیمه هدیه می‌كنید، همگی در تاثیرگذاری‌اش نقش دارند.

خیلی‌ها می‌گویند گاهی شكل ‌و بسته‌بندی یك هدیه از خود آن هم مهم‌تر است و به عبارتی دیگر شیوه خاص كادو كردن یك هدیه، گاهی بر ارزش آن می‌افزاید.

 

 برای هدیه دادن بهتر است به نكات زیر توجه شود :

1- زمان هدیه دادن

2- نوع و شیوه هدیه دادن

3- فرد هدیه دهنده و هدیه گیرنده

4- خود هدیه و ارزش مادی و معنوی آن مهم است.
[ پنجشنبه 10 شهریور 1390 ] [ 05:10 ق.ظ ] [ کامران ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
تبلیغات
یادمان باشد...


.::باتمام وجود گناه کردیم اما نه گناهانمان را فاش کرد،نه نعمت هایش را از ما گرفت،اگر اطاعتش کنیم چه میکند؟!::.

آمار دفترخانه
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تبلیغات
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic